My Coast Guard
Commentary | Feb. 2, 2022

ALCGPSC 017/22: Assignment Year 2022 Commander Assignment Panel Results

By Personnel Service Center

The 2022 active duty promotion list commander assignment panel convened on Jan. 25, 2022 and approved the following slate for officers ordered into the following billets:

First District
D1 COMMAND CADRE (D) EXECUTIVE ASSISTANT                         CDR JOSEPH RIZZO
D1 FORCE READINESS BR (DXR)                                                 CDR MELISSA RANSOM (EXT)
D1 INSP & INVEST BR (DPI)                                                        CDR ERIC RUNYON
D1 LEGAL STAFF (DL) DEPUTY                                                     CDR (SEL) TERESA OHLEY (FR)
AIRSTA CAPE COD AERO ENG OFFICER                                         CDR (SEL) JACOB LONDON (FR)
SEC BOSTON DEPUTY SECTOR COMMANDER                                 CDR JOEL CARSE (FLT/2YR)
SEC BOSTON RESPONSE DEPT HEAD                                            CDR JESSE DIAZ
SEC N NEW ENG DEPUTY SECTOR COMMANDER                            CDR MEGAN DREWNIAK (FLT/2YR)
SEC N NEW ENG PREVENTION DEPT HEAD                                    CDR (SEL) PETER RANERI (FR)
SEC N NEW ENG LOGISTICS DEPT HEAD                                       CDR GREGORY MCLAMB
SEC NEW YORK ENG/SUPT DIV CH                                               CDR BRIAN BACHTEL (EXT)
SEC NEW YORK PREVENTION DEPT HEAD                                     CDR DANIEL MCQUATE
SEC NEW YORK RESPONSE DEPT HEAD                                        CDR (SEL) NATHANIEL SARGENT (FR)
SEC SE NEW ENG LOGISTICS DEPT HEAD                                     CDR MATTHEW MOTHANDER

Fifth District
D5 AUXILIARY DIR-NORTH (DPA-N)                                             CDR MICHAEL MORGAN
D5 INSP & INVEST BR (DPI)                                                        CDR CHRISTIAN BARGER
D5 LEGAL STAFF (DL) STAFF JUDGE ADV                                     CDR ELIZABETH HUTTON (FLT/2YR)
D5 WATERWAYS MGMT BR (DPW)                                                LCDR THOMAS RADER
AIRSTA ATLANTIC CITY EXECUTIVE OFFICER                                CDR JEREMY DENNING (2YR)
SEC MARYLAND-NCR RESP DEPT HEAD                                        CDR (SEL) ROBERTO CONCEPCION (FR)
SEC VIRGINIA PREVENTION DEPT HEAD                                      CDR MATTHEW MESKUN
SEC VIRGINIA RESPONSE DEPT HEAD                                         CDR (SEL) ERICA ELFGUINN (FR/FLT/2YR)

Seventh District
D7 ENFORCEMENT BR (DRE) - DUTY                                           CDR JORGE VALENTE
D7 ENFORCEMENT BR (DRE) ASST CH                                        CDR (SEL) ANDREW WEISS (FR)
D7 INTELLIGENCE BRANCH (DRI)                                               CDR (SEL) RAYMOND CARO (FR/FLT/3YR)
D7 LEGAL STAFF (DL) DEPUTY                                                   CDR (SEL) JASON ROBERTS (FR)
D7 PREVENTION DIV (DP)                                                         LCDR LISA HARTLEY (FLT/1YR)
AIRSTA BORINQUEN EXECUTIVE OFFICER                                  CDR JAKE SMITH (FLT/1YR)
AIRSTA BORINQUEN OPERATIONS OFFICER                                CDR PHILLIP DELISLE
AIRSTA MIAMI OPERATIONS OFFICER                                        CDR (SEL) JASON NEIMAN (FR)
AIRSTA MIAMI AERO ENG OFFICER                                            CDR JEFFREY HUSTACE
AIRSTA SAVANNAH                                                                   CDR MICHAEL BRIMBELCOM
AIRSTA SAVANNAH EXECUTIVE OFFICER                                    CDR WILLIAM CAHILL (FLT/1YR)
AIRSTA SAVANNAH OPERATIONS OFFICER                                  CDR (SEL) ANTHONY GUIDO (FR)
SEC CHARLESTON DEPUTY SECTOR COMMANDER                       CDR CORYDON HEARD (FLT/1YR)
SEC CHARLESTON PREVENTION DEPT HEAD                               CDR (SEL) CHRISTOPHER NICHOLS (FR)
SEC MIAMI LOGISTICS DEPT HEAD                                            CDR TIMOTHY BERNADT
SEC KEY WEST LOGISTICS DEPT HEAD                                      CDR ANDRES CAMARGO
SEC SAN JUAN PREVENTION DEPT HEAD                                    LCDR CHRISTOPHER OCONNOR (FLT/2YR)
SEC SAN JUAN RESPONSE DEPT HEAD                                       CDR GERARD WENK (FLT/1YR)

Eight District
D8 AUXILIARY BR (DPA)                                                           CDR MICHAEL DOUGHERTY
D8 CONTINGENCY PLNG BR CH (DXC)                                       CDR TORREY BERTHEAU
D8 FORCE READINESS BR CH (DXR)                                         CDR DIANA HARRIS
D8 LEGAL STAFF (DL) DEPUTY                                                  CDR JONATHAN PERRY
D8 OPERATIONAL PLNG BR (DXO)                                             CDR (SEL) BRUCE WELLS (FR/3YR)
D8 OUTER CONT SHELF DIV                                                      LCDR DAVID NEWCOMB
AIRSTA CORPUS CHRISTI OPS OFFICER                                    CDR KENNETH ROCKHOLD
AIRSTA NEW ORLEANS EXECUTIVE OFFICER                              CDR DUSTIN WILLIAMS (FLT/1YR)
AIRSTA NEW ORLEANS OPS OFFICER                                         CDR SCOTT KOSER
OL-DIRAUX WEST-ST LOUIS                                                      CDR MATTHEW SCHIBLER
MSU HOUMA EXECUTIVE OFFICER                                             CDR KEVIN MCCORMACK (RR/2YR)
MSU HOUMA PREVENTION DEPT HEAD                                      CDR LEE BACON
SEC HOU/GAL LOGISTICS DEPT HEAD                                       CDR (SEL) JEROD HITZEL (FR)
SEC HOU/GAL INSPECTIONS DIV                                              CDR CORRINA OTT
SEC MOBILE LOGISTICS DEPT HEAD                                         CDR KRISTEN BAKER
SEC MOBILE RESPONSE DEPT HEAD                                         CDR CHRISTOPHER MILLER (FLT/2YR)
SEC NOLA LOGISTICS DEPT HEAD                                            CDR MATTHEW WARANIUS
SEC NOLA PREVENTION DEPT HEAD                                         CDR JOSEPH HART (FLT/2YR)
SEC NOLA INSPECTIONS DIV                                                   LCDR JAMES FOTHERGILL (FLT/2YR)
SEC NOLA RESPONSE DEPT HEAD                                            CDR ANNA HART
SEC UPPER MISS DEPUTY SECTOR COMMANDER                       CDR (SEL) DANIEL EVERY (FR/FLT/2YR)

Ninth District
D9 ENFORCEMENT BR (DRE)                                                   CDR (SEL) MICHAEL CAVANAGH (FR)
AIRSTA DETROIT                                                                   CDR GREGORY CLAYTON
AIRSTA DETROIT EXECUTIVE OFFICER                                     CDR ADAM CERNOVICH
AIRSTA DETROIT OPERATIONS OFFICER                                  CDR (SEL) JOHN SGARLATA (FR)
AIRSTA TRAVERSE CITY                                                         CDR ANDREW SCHANNO
AIRSTA TRAVERSE CITY EXECUTIVE OFFICER                           CDR NATHAN HUDSON (FLT/1YR)
AIRSTA TRAVERSE CITY OPERATIONS OFFICER                         CDR JAMES COOLEY
CGC MACKINAW                                                                    CDR JEANNETTE GREENE
MSU CHICAGO                                                                       CDR TIMOTHY TILGHMAN
MSU DULUTH                                                                         CDR JARROD DEWITZ
SEC BUFFALO DEPUTY SECTOR COMMANDER                            CDR SEAN MURRAY
SEC BUFFALO PREVENTION DEPT HEAD                                   CDR JEFF BYBEE
SEC BUFFALO RESPONSE DEPT HEAD                                      CDR (SEL) DANIEL TAVERNIER (FR)
SEC DETROIT DEPUTY SECTOR COMMANDER                           CDR KURT BRANDSTAETTER
SEC DETROIT PREVENTION DEPT HEAD                                   CDR (SEL) EDUARDO VALDEZ (FR)
SEC LAKE MICH PREVENTION DEPT HEAD                                CDR (SEL) REBECCA CORSON (FR)
SEC SS MARIE RESPONSE DEPT HEAD                                     CDR ADOLFO VIEZCA

Eleventh District 
D11 AUXILIARY BR (DPA)                                                      CDR (SEL) CHRISTINA JONES (FR)
D11 COMMAND CENTER (DRMC)                                            CDR GREGORY HIGGINS
D11 FORCE READINESS BR (DXR)                                          CDR VICTORIA TAYLOR-DAVIES
D11 INSP & INVEST BR (DPI)                                                 CDR LCDR REBECCA SHEEHAN
D11 INTELLIGENCE BR (DRI)                                                 CDR (SEL) ELIEZER GONZALEZ (FR)
AIRSTA SACRAMENTO EXECUTIVE OFFICER                             CDR ADAM KOZIATEK
AIRSTA SACRAMENTO AERO ENG OFFICER                              CDR JUSTIN HUNT
AIRSTA SAN FRANCISCO EXECUTIVE OFFICER                         CDR PAUL SMITH
AIRSTA SAN FRANCISCO OPERATIONS OFFICER                       CDR KELLY HIGGINS
OL-FWD OP BASE NBVC-POINT MUGU DEPUTY                         CDR (SEL) MIN KIM (FR)
SEC HMBLDT BAY CMD CADRE DEP/AIRSTA XO                        CDR MICHAEL DARRAH (FLT/1YR)
SEC HMBLDT BAY RESPONSE DEPT HEAD                                CDR (SEL) GEORGE SUCHANEK (FR)
SEC LA/LB RESPONSE DEPT HEAD                                          CDR ARIEL BERRIOS
SEC SAN DIEGO DEPUTY SECTOR COMMANDER                       CDR MATTHEW JONES
SEC SAN DIEGO AV ENG DH/SEC EO                                      CDR (SEL) AMANDA SARDONE (FR)
SEC SAN DIEGO LOGISTICS DH/AIRSTA XO                            CDR SAMUEL BABBITT (FLT/1YR)
SEC SAN DIEGO PREVENTION DEPT HEAD                              CDR JAMIE KOPPI
SEC SAN FRAN LOGISTICS DEPT HEAD                                   CDR MATTHEW WEBER

Thirteenth District
D13 AUXILIARY BR (DPA)                                                     CDR (SEL) ANDREW JANTZEN (FR/2YR)
D13 INSP & INVEST BR (DPI)                                               CDR NATHAN MENEFEE
D13 RESOURCE MGMT STAFF (DM)                                       CDR JEFF PILE (EXT)
D13 WATERWAYS MGMT BR (DPW)                                       CDR BRENDAN HARRIS (EXT)
AIRSTA/SFO PORT ANG AIRSTA CO/SFO SUP                         CDR BRENT SCHMADEKE
AIRSTA/SFO PORT ANG XO                                                  CDR ROGER BARR
SEC COL RIVER AIRSTA EXECUTIVE OFFICER                        CDR NEAL CORBIN
SEC COL RIVER AV OPS DIV OPS OFFICER                            CDR ADAM YOUNG
SEC COL RIVER LOGISTICS DEPT HEAD                                CDR TROY FRYAR
SEC COL RIVER RESPONSE DEPT HEAD                                CDR BEN CROWELL
SEC NORTH BEND CMD CADRE DEP/AIRSTA XO                     CDR MAEGAN SCHWARTZ
SEC PUGET SND PREVENTION DEPT HEAD                            CDR KIRA MOODY
SEC PUGET SND INSPECTIONS DIV                                      LCDR MICHAEL TAPPAN
SEC PUGET SND RESPONSE DEPT HEAD                               CDR (SEL) JONATHAN LADYGA (FR/FLT/1YR)
SEC PUGET SND EMERG MGMT/READ CH                             CDR XOCHITL CASTANEDA (EXT)

Fourteenth District
D14 INSP & INVEST BR (DPI)                                             CDR (SEL) SIMONE MAUSZ (FR)
D14 WATERWAYS MGMT BR (DPW)                                     CDR RYAN ADAMS
AIRSTA BARBERS PT OPERATIONS OFFICER                        CDR MARC MCDONNELL
SEC HONOLULU DEPUTY SECTOR COMMANDER                   CDR (SEL) KYRA CHIN-DYKEMAN (FR)
SEC HONOLULU PREVENTION DEPT HEAD                          LCDR JOSHUA WILLIAMS (FLT/2YR)
SEC HONOLULU RESPONSE DEPT HEAD                              CDR KRISTEN HAHN

Seventeenth District
D17 EXT AFFAIRS STAFF (DE)                                           CDR (SEL) JESSE HOUCK (FR)
D17 LEGAL STAFF (DL) STAFF JUDGE ADV                         CDR ARI FITZWATER
D17 RESOURCE MGMT STAFF (DM)                                   CDR (SEL) JORDAN BOGHOSIAN (FR)
D17 WATERWAYS MGMT BR (DPW)                                   LCDR MICHAEL NEWELL (EXT)
AIRSTA KODIAK AERO ENG OFFICER                                 CDR MICHAEL FAULKNER
AIRSTA KODIAK OPERATIONS OFFICER                             CDR RYAN HAWN
AIRSTA SITKA                                                                 CDR VINCENT JANSEN
AIRSTA SITKA EXECUTIVE OFFICER                                  CDR JASON BUSTAMENTE
SEC ANCHORAGE DEPUTY SECTOR COMMANDER               CDR SCOTT FARR
SEC ANCHORAGE RESPONSE DEPT HEAD                          CDR CHRISTOPHER SVENCER
SEC JUNEAU DEPUTY SECTOR COMMANDER                      CDR RAYMOND RIECHL
SEC JUNEAU RESPONSE DEPT HEAD                                 CDR WALTER PIERCE

LANTAREA
CG MFPU KINGS BAY                                                      CDR DAVID VICKS
CGC BEAR                                                                     CDR BROOKE MILLARD
CGC CONFIDENCE                                                          CDR THOMAS MARTIN
CGC DECISIVE                                                               CDR AARON DELANO-JOHNSON
CGC FORWARD                                                              CDR STACI RUTSCH
CGC LEGARE                                                                  CDR JEREMY GREENWOOD
CGC NORTHLAND                                                           CDR (SEL) ANDREW DENNELLY (FR)
CGC RELIANCE                                                               CDR BRIAN CHAPMAN
CGC RESOLUTE                                                              CDR MICHAEL ROSS
CGC SENECA                                                                 CDR JAMES MCCORMACK
CGC TAHOMA                                                                 CDR PIERO PECORA
CGC THETIS                                                                   CDR GAVIN GARCIA
CGC VALIANT                                                                 CDR JACOB MCMILLAN
CGC CALHOUN EXECUTIVE OFFICER                                CDR JUSTIN STROCK
COMMUNICATIONS COMMAND                                        CDR RICHARD SLOCUM
GULF STRIKE TEAM                                                        CDR MELANIE BURNHAM
HITRON AERO ENG OFFICER                                           CDR SCOTT STECHSCHULTE
INCIDENT MGMT ASSIST TEAM                                       CDR WILLIAM MCKINSTRY
LANTAREA (15) RSV RDNS & CAP MGMT BR CH                CDR JOHN HUGHES
LANTAREA (LANT-00) EXECUTIVE ASSISTANT                   CDR MICHAEL BAIRD
LANTAREA (LANT-094) DEPUTY SJA                                 CDR STEPHEN MIROS
LANTAREA (LANT-2) INTEL PLNG & RQMTS                       CDR ERNESTO MUNIZTIRADO
LANTAREA (LANT-35) INCIDENT MGMT SEC CH                CDR ADRIAN MICHALSKI
LANTAREA (LANT-35) MARSEC/ENF SEC CH                     CDR BEAU POWERS
LANTAREA (LANT-37) CUTTER FRCS SEC CH                    CDR JEFFREY FERLAUTO
LANTAREA (LANT-37) AVIATION FRCS SEC CH                  LCDR JOSEPH COFFMAN (FR/FLT/1YR)
LANTAREA (LANT-51) ASSIST IPS BR CH                          CDR JOHN GARR (FLT/2YR/EAD)
LANTAREA (LANT-53) DDE-CGLO C2F-NORFOLK               CDR LEE JONES
LANTAREA (LANT-541) VSL ACT&INV SEC CH                   CDR (SEL) SHERAL RICHARDSON (FR)
LANTAREA (LANT-542) WWM SEC CH                               TBD
LANTAREA (LANT-6) ASSIST DIV CH                                CDR GARY MILLS
MIFC LANT INTEL OPS DIV CH                                        CDR MATTHEW MARKOS
MSRT EAST EXECUTIVE OFFICER                                     CDR (SEL) PAUL LEON (FR/FLT/2YR)
MSRT EAST OPERATIONS DEPT (S3) CH                           CDR (SEL) JONATHAN LARAIA (FR)
OL-LANT AFRICOM DDE-MLE/MSRO PLNR                         CDR DANIELLE SHUPE (EXT)
OL-LANT AFRICOM DDE-BRCH MAR PGMS                        CDR (SEL) TRACIANN ALVAREZ (FR/FLT/1YR)
OL-LANT JIATF S-KW DDE-INTEL OPS OFCR                     CDR (SEL) STEVEN WELCH (FR)
OL-LANT JIATF S-KW DDE-MAR OPS OFCR                       CDR ROBERT HILL
OL-LANT JTF E-PORT DDE-J-2 INTEL SE DEP                     CDR DONALD TROUTMAN (3YR)
OL-LANT JTF E-PORT DDE-J-9 I&IP SEC DEP                     CDR (SEL) MICHAEL ROSS (FR)
OL-LANT JTF E-PORT DDE-JTF-E EA                                  CDR CHRISTOPHER ROSEN
OL-LANT MANAMA BHR DDE-CGLO-NAVCENT C5F              CDR MARGARET KENNEDY
OL-LANT MIAMI DDE-SOUTHCOM CD/CNT PLNR                CDR (SEL) PAUL STEPLER (FR)
OL-LANT NAPLES ITA DDE-CGLO NAVEUR-C6F                  CDR DEREK CROMWELL (RR/1YR)
OL-LANT NORTHCOM DDE-SR INTEL AN NCJ22                 CDR MATTHEW AUSTIN
OL-LANT NORTHCOM DDE-MAR DOMAIN CH N2C2            CDR JEFFREY SULLENS (EXT)
OL-LANT NORTHCOM DDE-MAR LAW OFF NC-SJA              CDR JAMES ZOLL
PATFOR SWA BAHRAIN DEPUTY CDR                                CDR GORDON HOOD
TACLET PACAREA                                                           CDR CHRISTJAN GAUDIO

PACAREA
ACTIVITIES FAR EAST EXECUTIVE OFFICER                      CDR (SEL) JEYAR PIERCE (FR)
CG MFPU BANGOR                                                          CDR MICHAEL HUNT
CGC CHASE                                                                    TBD
CGC STEADFAST                                                            CDR BROCK ECKEL
CGC BERTHOLF EXECUTIVE OFFICER                               CDR LEAH COLE
CGC HEALY EXECUTIVE OFFICER                                     CDR PATRICK ARMSTRONG
CGC KIMBALL EXECUTIVE OFFICER                                  CDR (SEL) GARY KIM (FR)
CGC MIDGETT EXECUTIVE OFFICER                                 CDR (SEL) BRIAN GISMERVIK (FR)
CGC POLAR STAR EXECUTIVE OFFICER                            CDR (SEL) JAYNA MCCARRON (FR)
CGC STRATTON EXECUTIVE OFFICER                               CDR AMY LOCKWOOD
CGC WAESCHE EXECUTIVE OFFICER                                CDR CHRISTOPHER KLEIN
MIFC PAC EXECUTIVE OFFICER                                        CDR MARK BROWN
MSRT WEST EXECUTIVE OFFICER                                     CDR JAMES CAMP
OL-PAC JIATFW-HALAWA HTS DEP DIR (J5)                       CDR MATTHEW HOBBIE
OL-PAC JIATFW-HALAWA HTS INTEL OPS (J23)                  CDR PETER HAHN (3YR)
OL-PAC5-COM 7THFLT-YOKOSUKA DDE-CGLO                    TBD
PACAREA (1) ASST PERSONNEL DIV CH-FTS                     CDR STEPHEN DONLEY
PACAREA (PAC-094) MAR ADV IUU COMPACTS                  CDR ESTEVAN OLIVERA
PACAREA (PAC-3MF) CUTTER FORCES SEC CH                   CDR CHRISTIAN MEDICK
PACAREA (PAC-3SF) INCIDENT MGMT SEC CH                    LCDR MEAGAN BOWIS
PACAREA (PAC-3SF) DSF SECTION CH                               CDR (SEL) JASON BERGER (FR)
PACAREA (PAC-53) RESP OPS PLNG BR CH                        CDR (SEL) BROWNIE KUK (FR/FLT/3YR)
PACAREA (PAC-55) CONTINGENCY PLNG BR CH                 LCDR ALEX STACHEL

Commandant, Vice Commandant, Deputy Commandant for Mission Support, Deputy Commandant for Operations
COMDT (CG-00E) SPEC ASSIST TO THE COMDT                 CAPT (SEL) MICHELLE SCHALLIP (FLT/1YR)
COMDT'S ADVISORY GROUP SPEECHWRITER                     CDR MATTHEW BAKER
COMDT (CG-00HE) EXECUTIVE ASSISTANT                        CDR (SEL) ANDREW GRANTHAM (FR)
OL-(CG-09)-WH DDE-US INTERDCOORD EX DIR                 CDR LEO DANAHER
COMDT (CG-09E) SPECIAL ASSISTANT                              CDR MATTHEW MATSUOKA
COMDT (CG-092) EXECUTIVE ASSISTANT                          CDR (SEL) ERIC QUIGLEY (FR)
COMDT (CG-0921) CONGR AFFAIRS-DEPUTY CH                 CDR GLENN GOETCHIUS (FLT/1YR)
COMDT (CG-0921) CONGR AFFAIRS-LEGIS CSL                  CDR AMANDA LEE
COMDT (CG-0921) DDE-CONGR AFFAIRS-FELLOW              CDR THOMAS HUNTLEY
DDE-RUSSELL SENATE OFC BLDG SEN LIAISON                  CDR JUSTIN MATEJKA
COMDT (CG-0923) DEPUTY OFFICE CH                               CDR MICHAEL WOLFE
COMDT (CG-0922) DEPUTY CH PUBLIC AFFAIRS                  CDR (SEL) SCOTT MCBRIDE (FR)
CGLO MOPIC LA CGLO-MOPIC LOS ANGELES                      CDR STEVEN YOUDE (EXT)
COMDT (CG-094H) HEARING OFCR                                    LCDR DEMETRIUS CHEEKS
COMDT (CG-094H) HEARING OFCR                                    CDR JAMES FOGLE (EXT)
COMDT (CG-094J) DD-MIL JUDGE                                      CDR TIMOTHY CRONIN
COMDT (CG-LMA-A) SCV OFC DEP                                      CDR REBECCA SHULTS
COMDT (CG-LGL) DEPUTY OFFICE CH                                 LCDR EMILY MILETELLO
COMDT (CG-LPD) DEPUTY OFFICE CH                                 CDR (SEL) BRIAN SATTLER (FR)
COMDT (CG-LMA-D) DIVISION CH                                      LCDR JENNIFER SAVIANO
COMDT (CG-LMJ) JSC MJ EXEC SECRETARY                         CDR BRENDAN O'SHEA
OL-CG-LMI-USAFRICOM DDE OPLAW ATTORNEY                   CDR (SEL) AMY SUNG (FR)
COMDT (CG-DCO-51) PERF ANALYSIS DIV CH                      CDR NICHOLAS LEITER (EXT)
COMDT (CG-DCO-RA) DCO RESOURCE ADV DEP                  CDR (SEL) BENJAMIN LEUTHOLD (FR)
COMDT (CG-DCO-X) STRATEGIC ANALYST                           CDR RYAN KELLEY
COMDT (CG-DCO-X) STRATEGIC ANALYST                           LCDR ERIC VRYHEID
COMDT (CG-DCO-X) STRATEGIC ANALYST-FTS                    CDR DAVID UHL
COMDT (CG-PAE-2) CG-PAE-2 DIV CH                                CDR WILLIAM BELCHER (FLT/2YR)
COMDT (CG-DCMS-ES) DCMS-DPR EA                                CDR (SEL) CHRISTOPHER BONNER (FR)
COMDT (CG-1131) SFTY PRGM MGMT DIV CH                     CDR MICHAEL FELTOVIC (FLT/2YR)
HSWL MED ADMIN DIV CH                                                LCDR (SEL) GEOFFREY DALY (FR)
HSWL OP MED OPS PLNG                                                  CDR DONALD KUHL
COMDT (CG-126) DEPUTY OFC CH                                     CDR (SEL) BRIAN AHEARN (FR/FLT/2YR)
COMDT (CG-127) ETHNIC POLICY ADVISOR                        CDR JULIE BLANCHFIELD
COMDT (CG-1333) SHI PROJECT OFCR                                CDR JETON DEVEREAUX (EXT)
COMDT (CG-1B1) FUTURE FORCE PROJ DIV CH                    CDR (SEL) ORION BLOOM (FR)
COMDT (CG-1B3) PERF SUPT/TRNG ACQ-TM LDR                  LCDR JAMES REILY
COMDT (CG-1B4) MRD DIV CH                                            CDR MICHAEL GLINSKI
COMDT (CG-2-EA) EXECUTIVE ASSISTANT                           LCDR MEGAN CONCEPCION
COMDT (CG-25) CYBER INTEL PRGM MGR                            CDR (SEL) LAUREN SMOAK (FR)
COMDT (CG-257) ISR PRGM MGR                                        LCDR DEVON SCHWARTZBERG
COMDT (CG-26) SENIOR TECHNOLOGY OFCR                       CDR GERROD GLAUNER
INTEL COORD CENTER EXECUTIVE OFFICER                         CDR KAREN LEYDET
OL-USDAO SOUTH KOREA DDE-COGATT-ROK                       CDR (SEL) CHRISTOPHER MORRIS (FR)
OL-USDAO COPENHAGEN DDE-COGATT-DNK                        CDR CARRIE MCKINNEY
OL-USDAO BRASILIA DDE-COGATT-BRA                               CDR MATTHEW WALTER
OL-USDAO BOGOTA DDE-COGATT-COL                                 CDR KELLEY STEVENS (EXT)
OL-USODR PORT AU PRINCE DDE-SDO/DATT-HTI                  CDR ANNE GRABINS (EAD)
OL-USODR COSTA RICA DDE-SDO/DATT                               CDR (SEL) JUAN AVILA (FR)
OL-USDAO CANBERRA AUS DDE-COGATT-AUS                      CDR AMANDA RAMASSINI
COMDT (CG-41) OFFICE OF AERO ENG DEP CH                     CDR EDWARD APONTE
COMDT (CG-411) AERO ENG SYS DIV CH                             CDR (SEL) MICHAEL MILLER (FR/1YR)
COMDT (CG-412) AERO ENG RSRCS DIV CH                         CDR (SEL) CALLAN ROBBINS (FR/FLT/2YR)
ALC INDUSTRIAL OPS DIV (IOD) CH                                    CDR (SEL) SEAN GROARK (FR/FLT/3YR)
ALC LONG RANGE SURV PL LRS PL MGR                               CDR (SEL) MORGAN LAW (FR/FLT/1YR)
ALC OPERATIONS STAFF OPS OFFICER                                 CDR JOHN BARTEL (FLT/2YR)
ALC MEDIUM RANGE RECOVERY PL MRR PL MGR                   CDR JOSHUA NELSON (EXT)
ALC SHORT RANGE RECOVERY PL SRR PL MGR                     CDR (SEL) JASON CARRILLO (FR/FLT/3YR)
ASSET LINE MGMT BR SHI TECH SUPPORT                           TBD
CEU JUNEAU-ASSET LINE CO                                               CDR TRACEY TORBA (FLT/2YR)
CEU MIAMI-PRODUCT LINE CO/PL MGR                                 CDR CLAY MCKINNEY
FACILITIES DESIGN & CONST CTR XO                                   CDR ROBERT HUNTER
PROJECT EXECUTION BR-SEATTLE DET SUP                          CDR THOMAS MANSELL
COMDT (CG-451) NAVENG SYS MGMT DIV CH                       CDR BRIAN FITZPATRICK
SFLC ENG SERVICES DIV DEPUTY                                         CDR PAUL SCHURKE (EXT)
OL-SFLC LRE ENG-ALAM DD-LRE-ENG BR CH                         CDR ANDERS HAMMERSBORG
OL-SFLC LRE PDM-ALAM DD-LRE-PDM BR CH                         CDR NICHOLAS PARKER (EXT)
YARD INDUSTRIAL DEPT INDUST STAFF CH                            CDR JOSHUA DIPIETRO (2YR)
COMDT (CG-MER-3) INTERAG COORD DIV CH                        LCDR CLIFTON GRAHAM (FLT/1YR)
COMDT (CG-MLE-4) FSHRS/PROTECT SPEC CH                       CDR PATRICIA BENNETT
DDE-CG-MLE AMEMB PAN-CGLO USEMB PAN                          CDR DAVID CHAPMAN
COMDT (CG-NCC) DEPUTY NCC                                             CDR (SEL) SHAUN VACCARO (FR)
COMDT (CG-ODO-1) JNT STRAT PLNG DIV CH                        CDR SIMON GREENE (FLT/1YR)
COMDT (CG-ODO-1) TM LD DOD GBL FORCE MGT                  CDR NATALIA BEST
COMDT (CG-ODO-1) TM LD JOINT ACTIONS                           CDR NATHANIEL ROBINSON (FLT/1YR)
COMDT (CG-ODO-2) CT DIV CH                                            CAPT (SEL) JAMES PERSHING (FLT/1YR)
COMDT (CG-SAR-1) POLICY DIV CH                                      CDR MATTHEW MITCHELL
TOWING VESSEL NCOE TVNCOE DET CH                               LCDR TERRI PARRIS
NAVCEN NIS & GPS INTERFACE DIV CH                                 LCDR MICHELLE ROSENGBERG
COMDT (CG-5P) EXECUTIVE ASSISTANT                                CDR MATTHEW SPOLARICH
COMDT (CG-5PW) POLAR PRGM POL ANALYST                        LCDR ROBERT TOLLIVER
COMDT (CG-5P-TI) TRAVELING MAR INSP                              CDR KIMBERLY CHESTEEN (RR/2YR)
DDE-DEPT OF STATE DC-CGLO STATE DEP                             CDR (SEL) IAN STARR (FR)
DDE-PENTAGON-CGLO CH NAVOP (N3/N5)                             CDR MICHELLE FERGUSON
COMDT (CG-WWM-3) MOBILITY DIV CH                                 CDR SAMUEL BLASE (2YR)
COMDT (CG-NAV-1) ELEC NAV DIV CH                                   CDR CHRISTOPHER JASNOCH
COMDT (CG-OES-3) ENV STDS DIV CH                                   LCDR ANDREW MURPHY (FLT/3YR)
MARINE SAFETY CENTER HULL DIV CH                                   LCDR ZACHARY ROBERTSON
COMDT (CG-CVC-4) FLG ST CTRL DIV CH                               CDR (SEL) STEFANIE HODGDON (FR/FLT/1YR)
COMDT (CG-FAC-2) CARGO & FAC DIV CH                              CDR MERIDENA KAUFFMAN (RR/2YR)
COMDT (CG-INV-1) PROGRAM ANALYST                                 CDR (SEL) AMANDA FAHRIG (FR/FLT/1YR)
COMDT (CG-INV-2) COMPL ANALYSIS DIV CH                         CDR RANDY WADDINGTON (RR/2YR)
COMDT (CG-BSX-1) AUX DIV CH                                            CDR BRADLY WINANS (2YR)
COMDT (CG-6ES) EXECUTIVE ASSISTANT                               TBD
COMDT (CG-6812) MOBILITY PRGM MGR                                 LCDR HUY NGUYEN
COMDT (CG-6813) MISSION SUPT PRGM MGR                          LCDR MARLON HERON
C5ISC MISSION SUPT PL C5ISC MSS PL MGR                           CDR BEAU JAMES
C5ISC UNIFIED CAPAB PL C5ISC UC PL MGR                            CDR DAVID PIZZURRO
C5ISC FLD CRD&DEPOT SUPT BOD FCDS BR CH                       LCDR DAVID PIPKORN
C5ISC INFRASTR MGT SVCS ISD IMS BR CH                           CDR (SEL) JONATHAN WHITE (FR)
C5ISC TECH SVCS BR ESD TECH ASST BR CH                          TBD
C5ISC ASSET LOGS DIV C5ISC ALD COMPTR                           CDR KELLY DEUTERMANN
C5ISC WORKFORCE & FAC DIV WFD DIV CH                            CDR ALLISON WALLACE
COMDT (CG-711) AVIATION FORCES DEP CH                           CDR BLAKE MCKINNEY
COMDT (CG-7111) AVIATION RESOURCES CH                          CDR (SEL) CHRISTOPHER MCANDREW (FR/FLT/3YR)
COMDT (CG-7112) RW PLATFORM/ASM/DIV CH                        CDR (SEL) CAITLIN MITCHELLWURSTER (FR/FLT/1YR)
COMDT (CG-7113) FW PLTFM/SENSORS DIV CH                       CDR HUNTER ATHERTON (FLT/2YR)
AIRSTA WASHINGTON                                                            CDR KEITH THOMAS                                               AIRSTA WASHINGTON EXECUTIVE OFFICER                            CDR SEAN BARTONICEK
OL-CBP AIR/MARINE DC DDE-DHS CRSO LSN                           LCDR JOHN POLEY
COMDT (CG-7213) TACT DSF CAPS DIV CH                             CDR PATRICIA FERRELL
COMDT (CG-7213) DSF MAR SEC RESP PM                              CDR (SEL) ERIN BENNETT (FR)
COMDT (CG-7411) CAP DEV & INT DIV CH                              CDR (SEL) BENJAMIN O'LOUGHLIN (FR)
COMDT (CG-7412) WORKFORCE CAP DIV CH                           LCDR AMANDA STYLES (FLT/2YR)
COMDT (CG-7413) FAC & SYS CAP DIV CH                              LCDR JOHN VASILARAKIS
COMDT (CG-7512) MAJOR CUTTER CAPS DIV CH                     CDR JEREMY MONTES (3YR)
COMDT (CG-7513) ATON & ICE CAP DIV CH                            CDR PHILIP BAXA (3YR)
COMDT (CG-7612) REQUIREMENTS DIV CH                            CDR SAM NASSAR (EXT)
COMDT (CG-7613) REQUIREMENTS DIV CH                            CDR (SEL) JOSH SMITH (FR)
COMDT (CG-7612) C5I NAVY REQS LIAISON                           TBD
COMDT (CG-791) CYB WORKFORCE DIV CH                            CDR DAVID MACCAFERRI (2YR)
COMDT (CG-791) CYB OPS POL DIV CH                                  LCDR ANNA MCNEIL (FLT/3YR)
COMDT (CG-791) DDE-DHS CYB POL                                      TBD
CGCC-3 OPS DEPT DD-DODIN OPS DIV CH                             CDR KENNETH HOGUE
CGCC-33 CURRENT OPS DIV CUOPS DIRECTOR                       CDR KERRY FELTNER
OL-CGCC-35 FUOPS DIV-ALX DD-FUOPS DIVO                         LCDR STEVEN ALBERT
CGCC-37 CYBER E&P DIV CH/CMT TEAM LD                            CDR BORIS MONTATSKY
CGCC USCYBERCOM DET DDE                                               LCDR RAVEN HOLM
CGCC USCYBERCOM DET DDE-JFHQ-DODIN LSN                    TBD
COMDT (CG-81) CG-81 DEPUTY                                             CDR RYAN HENEBERY
COMDT (CG-821) PROGRAM REVIEWER                                  CDR (SEL) MICHAEL VILES (FR)
COMDT (CG-821) PROGRAM REVIEWER                                  CDR HOLLY DEAL
COMDT (CG-823) CG-823 DIV CH                                          CDR (SEL) MATTHEW ZINN (FR)
OL-OMB-WASH DC DDE-WH OMB PGM EXAMINER                   CDR WAYNE O'DONNELL
COMDT (CG-831) CG-831 DIV CH                                          CDR PHIL GRANATI (3YR)
COMDT (CG-832) CG-832 DIV CH                                         CDR (SEL) ERIC MAJESKA (FR/FLT/1YR)
COMDT (CG-834) CG-834 DIV CH                                         CDR HEATHER MAJESKA (FLT/1YR)
COMDT (CG-843) FINANCIAL MGT POL DIV CH                       LCDR JAMES HILTZ (EXT)
COMDT (CG-85) CG-85 DEPUTY                                            CDR JUSTIN GORDON
COMDT (CG-926) DEPUTY PRGM MGR RDT&E                        CDR (SEL) REBECCA FOSHA (FR)
COMDT (CG-926) DDE-DIU LIAISON                                     CDR MICHAEL NORDHAUSEN (EXT)
OL-(CG-926)-DHS DDE-S&T ASST DEP DIR OTE                     CDR JAMES MILLER (EXT)
COMDT (CG-9315) H65 PRGM MGR                                       CDR KARYN FORSYTH (EXT)
C27J ASSET PROJ OFC C27J APO XO                                     CDR RYAN ANGELO
OPC PRO PANAMA CITY PMR/COR                                         CDR (SEL) AARON LEYKO (FR)
PRO GULF COAST XO/PROJECT SUPPORT MGR                       LCDR MATTHEW STEVICK
COMDT (CG-9333) DEPUTY PRGM MGR                                  CDR (SEL) THOMAS HOLLINBERGER (FR)
COMDT (CG-9335) TECH DIRECTOR                                     CDR (SEL) JAMES BENNETT (FR)
COMDT (CG-R82) RESOURCE MGMT DIV CH-FTS                   CDR JAROD ROSS (FLT/3YR)
CGA CADET BRANCH ASST COMDT OF CADETS                      CDR AARON CASAVANT
CGA CADET TRNG BRANCH CADET TRNG OFCR                     CDR DAVID STUTT
CGA INFORMATION SVS BR CIO CGA EDU                             CDR (SEL) GRANT WYMAN (FR)
CGA LEGAL STAFF STAFF JUDGE ADVOCATE                          CDR JEFF JANARO
CGA PLANNING & ASSESSMENT STF PLNG OFCR                    CDR (SEL) NOLAN CUEVAS (FR/2YR)
DATA READINESS TASK FORCE ANALYTICS CH                       CDR (SEL) KEVIN LAUBENHEIMER (FR)
DATA READINESS TASK FORCE DATA GOVE CH                       CDR CATHARINE GROSS (EAD)
DDE-DCO-I DEPT OF STATE-CGLO                                          CDR CHARLENE FORGUE
DDE-DCO-I FIJI CHF SEC COOP OFC                                      CDR JEFFREY WEST
DDE-DCO-I MALAYSIA REG MAR ADV MYS                               CDR (SEL) KARL MUELLER (FR)
DDE-DCO-I PHILIPPINES                                                       CDR BIEN DECENA
DDE-EMBASSY COLOMBIA-CGLO BOGOTA                              TBD
DDE-RCMP OTTAWA CANADA-CGLO                                       CDR GEORGE COTTRELL
OL-DEPT OF STATE-HAVANA CU DDE D7 CGLO                       LCDR RYAN NEWMEYER
PERSONNEL READINESS TASK FORCE SR ANLST                   CDR JESSICA TRUJILLO (EXT)
PLANS-METRICS-BUS ANLYS INTEL TM LD                            CDR BOBBIEJEAN FELIX

Director of Operational Logistics
BASE ALAM EXECUTIVE OFFICER                                         CDR ELIZABETH PLATT (EXT)
BASE ALAM C5I DEPT(E) C5I DEPT HEAD                             CDR MAX JENNY (EXT)
BASE ALAM FAC ENG DEPT(F) DEPT HEAD                            LCDR RUDY BOWIS
BASE ALAM PERS SUPT DEPT(P) DEPT HEAD                         CDR (SEL) CORY MCCOLLOW (FR)
PRECOM BASE ASTORIA PERSPECTIVE CO                            CDR TODD WIMMER
BASE CHA NAVAL ENG DEPT(N) DEPT HEAD                         CDR MALCOM BELT
BASE ELIZABETH CITY EXECUTIVE OFFICER                         CDR DAVID MCLOUGHLIN
BASE HONOLULU EXECUTIVE OFFICER                                 CDR (SEL) TIMOTHY DOLAN (FR)
BASE KETCHIKAN BASE COMMANDING OFFICER                   CDR TIMOTHY BOETTNER
BASE NOLA EXECUTIVE OFFICER                                          CDR WILLIAM BRENT (EXT)
BASE NOLA C5I DEPT(E) C5I DEPT HEAD                              LCDR BRYAN HARRELL
BASE PORT C5I DEPT(E) C5I DEPT HEAD                              CDR ERIC CHANG
BASE PORT NAVAL ENG DEPT(N) HEAD                                CDR KRISTINA LEWIS (EXT)
BASE PORT PERS SUPT DEPT(P) DEPT HEAD                         CDR (SEL) STEPHANIE THOMAS (FR)
DOL-43 LOG MGMT SUPV                                                     TBD
DETACHED DUTY-DOL DD-BPR TEAM LEAD                           CDR EVANGELINE GORMLEY (EXT)
OL-DOL-4 TRANSCOM DDE-CGLO TRANSCOM                       CDR (SEL) MARK AGUILAR (FR)

FORCECOM
ATC MOB TRAINING DEPT ASST TRNG DH (FW)                   CDR (SEL) DANIEL DEANGELO (FR)
ATC MOB TRAINING DEPT ASST TRNG DH (RW)                   CDR (SEL) DOMINIC BUCCIARELLI (FR)
FORCECOM FLT TRNG & READINESS BR CH                         CDR (SEL) DIANA FERGUSON (FR)
OL-ATO SW SD-SEA PAY DDE-OL ATO SD SUPV                    CDR MARY BROOKS
FORCECOM WEAPONS SYSTEMS BR CH                               CDR (SEL) DAN KAHN (FR)
FC (PTC) DET DDE-CGLO NAVY WRFR DEV CMD                   CDR (SEL) MEGAN DENNELLY (FR)
LDC COMMAND & OPS DH-PCO/PXO SCHL CH                      CDR JUSTIN VANDENHEUVEL
LDC LEADERSHIP & ORG PERF DEPT PERF                           CDR THOMAS PRZYBYLA
LDC OFF ACCESSNS DH/OCS SCHL CH                               CDR RACHEL STUTT
LDC TRAINING OFFICER                                                    CDR ANN BASSOLINO (FLT/3YR)
MLE ACADEMY EXECUTIVE OFFICER                                   CDR (SEL) GRAHAM LANZ (FR)
OL-FORCECOM (TOT)-DC CH OPS TRNG                             CDR BRITTANY POLEY
SMTC TRAINING DIV CH                                                   LCDR MORGAN WAY
TRACEN C MAY SPRT SERVICES DIV CH                             CDR (SEL) JOHN MCWILLIAMS (FR)
TRACEN C MAY TRAINING DIV TRNG OFCR                        CDR (SEL) AMANDA DENNING (FR/2YR)
TRACEN PET FAC ENG DIV FAC ENGINEER                         CDR (SEL) ELIZABETH NAKAGAWA (FR)
TRACEN PET HLTH SVCS BR IDHS C SCL-MTSA                   LCDR CLAIRE REILLY
TRACEN YKTWN BOAT FRCS/CUT OP TRNG BR CH              CDR SCOTT SMITH
TRACEN YKTWN ENG/WEPS TRNG BRCH                            CDR AMALIA BOYER
TRACEN YKTWN FACILITIES ENG DIV CH                           CDR KELVIN DAVIS (EXT)
TRACEN YKTWN TRAINING DIV CH                                    CDR FRANCIS SMITH

Personnel Services Command
PSC BOPS CAPABILITY BR BUS OPS CH                             CDR WILLIAM HAYWOOD
OL-PSC BOPS CAP BR-HONO DD-SPO/P&A LD                    CDR JASON DOLBECK (1YR)
PSC EPM-2 ASSIGN BR CH                                               CDR ANTHONY MIGLIORINI
PSC OPM-1 BRDS & PROMOS BR CH                                 CDR DAVID RATNER (FLT/1YR)
PSC PSD SURGE STAFFING SECTION CH                           CDR (SEL) WALTER KROLMAN (FR/2YR)

Officers marked with (FR) will be frocked to the grade selected upon departure from their current duty station if not already promoted. The provisions of Officer Accessions, Evaluations, and Promotions, COMDTINST M1000.3A apply. Officers marked with (FLT) are fleeting up with tour lengths as indicated. Officers marked with (EXT) will be extended in their current billet for one year. Officers marked with (RR) will be offered retired recall contracts. Officers marked with (EAD) will be offered Extended Active Duty contracts. All tour lengths will be per the AY22 OPM Shopping List (unless indicated otherwise in parenthesis following the name of the officer).

This ALCGPSC constitutes notification for requesting voluntary retirement in lieu of orders (RILO) per Military Separations, COMDTINST M1000.4, ART 1-C-9, including officers extended in their current billets. Effective date of retirement is no later than August 1, 2022. The minimum time in grade to be considered eligible for retirement is two years. Officers selected for but not promoted to the next higher grade must specifically decline promotion in their retirement in lieu of orders (RILO) request. Per Military Separations, COMDTINST M1000.4, ART 1-C-9, RILO requests must be received by PSC OPM no later than 1700,  Feb. 7, 2022. Additionally, e-mail Cmdr. Todd Behney of intent to RILO. The panel recessed for the duration of the RILO period. Objections to proposed assignments should be sent by e-mail to Rear Adm.Todd Wiemers, copying the member's chain of command, Capt. Jennifer Sinclair and CDR Todd Behney. .

PCS orders will be issued in February 2022. Officers are reminded to review ALCGPSC 016/22 prior to executing orders, and ensure their Direct Access data is up to date. Officers must check into their new positions, even if fleeting up or moving to a different billet at the same unit to ensure the job data information is accurate.

The Precept which convened this panel and charged the members with their duties and the Commandant's Guidance to Officer Selection Boards and Panels are available at CG Portal OPM reference library.

Captain Assignment Panel Members:
RANK NAME UNIT
Rear Adm. Todd C. Wiemers, CG-7
Capt. Joseph J. Sundland, Base National Capital Region
Capt. Arthur L. Ray, Coast Guard Academy
Capt. Patrick C. Burkett, District 13
Capt. Catherine T. Carabine, PSC-OPM

Released by: Rear Adm. Shannon Gilreath, Commander, CG Personnel Service Center.